Sjuksköterska som pratar med en patient. Foto: Mostphotos

Antalet förstahandssökande ökar

Antalet förstahandssökande ökar

Antalet förstahandssökande till Sjuksköterskeprogrammet vid Röda Korsets Högskola ökar med 39 procent.

Dela: Dela på Facebook Dela på LinkedIn Dela på Twitter

I den senaste ansökningsomgången för utbildningsprogram som startar vårterminen 2023 ökar antalet förstahandssökande till Sjuksköterskeprogrammet vid Röda Korsets Högskola med 39 procent.

Stort intresse för program med global profil

– Det är mycket glädjande att många söker till vårt sjuksköterskeprogram och att antalet sökande i första hand har ökat så! Vi vet att högskolans globala profil och höga kvalitet på utbildningen lockar många sökande. Våra utexaminerade sjuksköterskor och specialistsjuksköterskor är mycket eftertraktade på arbetsmarknaden, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Sökande till högskoleutbildningar i hela landet

Sammanlagt sökte 2 433 till Sjuksköterskeprogrammet VT2023, varav 532 sökte till högskolan i första hand. Jämfört med antagningen VT2022 minskade det totala antalet sökande till högskoleutbildningar i Sverige med 5 procent och för Röda Korsets Högskola med 7,6 procent.

Aktuellt

  • Bild över skogslandskap. Foto: Campus Totalförsvar

    Aktuellt

    Röda Korsets Högskola är med i Campus totalförsvar - en nationell satsning för ökad beredskap

    Läs mer
  • En stol. Foto: Spoon

    Aktuellt

    10 ögonblick som sjuksköterska – vilken blir din berättelse?

    Läs mer
  • En hand som håller en mobiltelefon, VFU-enkäten. Illustration: N/A

    Aktuellt

    VFU-enkäten HT25

    Läs mer