Lena Netjaeff i lägret Bangladesh, Cox Bazaar 2017 i lägret där de muslimer som flytt Myanmar bor. Foto: privat

Lunchföreläsning om arbetet som rödakorssjuksköterska världen runt

Lunchföreläsning om arbetet som rödakorssjuksköterska världen runt

Rödakorssjuksköterskan Lena Netjaeff berättade om sitt arbete för studenter och medarbetare vid en lunchföreläsning.

Dela: Dela på Facebook Dela på LinkedIn Dela på Twitter

Se alla i ögonen och möt människan sa Lena Netjaeff som har arbetat som sjuksköterska/barnmorska som rödakorsdelegat i ett 20-tal länder vid sin lunchföreläsning på Röda Korsets Högskola där hon för både studenter och medarbetare berättade om många av sina uppdrag under åren.

Lena har bland annat arbetat med ett nutritionsprogram i fängelser i Kongo, utbildat barnmorskor i Tchad, satt upp mobila hälsocentraler i Pakistan, gett poliovaccinationer i Kongo och stöttat med materiel och mediciner i olika länder drabbade av konflikter och katastrofer, bland andra Myanmar, Bangladesh, Syrien och Haiti. Hon arbetade även i Tyskland under flyktingkrisen 2015 då många flydde från Syrien till Europa.

Lunchföreläsningar under våren

Högskolan kommer att arrangera flera lunchföreläsningar för studenter och medarbetare under våren, mer information kommer att finnas i högskolans kanaler.

Aktuellt

  • Studenter på internationellt utbyte, Röda Korsets Högskola.

    Aktuellt

    Lunchseminarium om internationellt utbyte

    Läs mer
  • Röda Korsets Högskola

    Aktuellt

    Utlysning av tjänst: Förvaltningschef

    Läs mer
  • Italienskt utbyte på besök. Foto: RKH

    Aktuellt

    Internationellt utbyte från Italien

    Läs mer
Lena Netjaeff. Foto:RKH